18
jún 2024

Ako byť ako zamestnávateľ dostatočne atraktívny pre dočasných zamestnancov a brigádnikov generácie Z počas letnej sezóny?

Nedostatočný počet zamestnancov (nielen) v letnom období môže byť pre firmy veľkým problémom, najmä v segmente HORECA alebo služieb. Miera nezamestnanosti je podľa aprílových údajov úradu práce len 3,7 % a vzhľadom na veľmi vysokú konkurenciu je potrebné kvalifikovaných zamestnancov na pracovné miesta nielen prilákať, ale aj udržať. Oboje však môže byť zložité. V spoločnosti WH4U tejto problematike rozumieme a sme pripravení vám aktívne pomôcť s náborom a dlhodobo realizovať vašu personálnu stratégiu.

S príchodom letných mesiacov majú firmy opäť možnosť rozšíriť svoje pracovné kapacity o dočasných zamestnancov alebo brigádnikov, ktorí im pomôžu zvládnuť každoročné sezónne pracovné zaťaženie. Ako však získať kvalifikovaných pracovníkov, najmä z generácie Z, ktorí si chcú počas letných prázdnin privyrobiť, a ako s nimi efektívne pracovať?

Komunikujte moderným spôsobom

Generácia Z je zvyknutá na digitálnu komunikáciu prostredníctvom online platforiem, kde trávi väčšinu svojho času. Využite preto tieto digitálne kanály na to, aby ste sa vhodne prezentovali. Komunikujte moderne, stručne a hneď na začiatku by ste mali spomenúť platové podmienky, pretože to je pre nich rozhodujúci faktor. S potenciálnymi uchádzačmi potom komunikujte moderným, personalizovaným spôsobom. Zvýšite tak šancu, že vaša pracovná ponuka predbehne konkurenciu. Sledujte trendy. Benefity ako „priateľské prostredie“ alebo „občerstvenie na pracovisku“ v podobe instantnej kávy nikoho neoslovia.

Motivujte ich a dajte im priestor na rast

Pojem „tichý odchod“ sa často spája s generáciou Z. Možno je to spôsobené aj tým, že na rozdiel od svojich predchodcov prežili svoje detstvo a dospievanie počas globálnej finančnej krízy, pandémie, vojny na Ukrajine, obrovskej inflácie a drahých účtov za energie. Často nemajú ani istotu vlastného bývania. Preto chápu, že namiesto toho, aby pracovali do úmoru, musia pracovať len tak akurát. Najmenej motivovaní sú mladí ľudia v HORECA, službách a výrobnom sektore. Práca tu býva stresujúcejšia a zmeny sú náročnejšie a dlhšie, ako keď sú mladí ľudia na brigáde v kancelárii. Tento faktor je teda potrebné zohľadniť v prístupe k práci s nimi aj v ich odmeňovaní. Motiváciou pre nich môže byť napríklad aj možnosť rastu. Ak vopred vedia, čo sa im za ich tvrdú prácu stane, je oveľa pravdepodobnejšie, že budú podávať výkony na vysokej úrovni. Dajte im hneď na začiatku vedieť, že môžu za malý príplatok viesť zmenu, menší tím alebo mentorovať nováčikov. Môže to však byť aj finančný bonus alebo deň voľna navyše za dobre vykonanú prácu. Ak sa tak nestane, nemajú problém zo dňa na deň odísť k početnej konkurencii alebo úplne zmeniť odbor. Na druhej strane sú najlepšie oblasti, ako sú sociálne služby, vzdelávanie a marketing, pretože brigádnici zvyčajne pracujú v oblasti, ktorá ich baví a ktorú možno aj radi študujú.

Buďte spravodliví a nebráňte sa flexibilite

Hovorte s nimi na rovinu, povedzte im, ako to je. Ak môžete, ponúknite im flexibilitu. Mnohí mladí ľudia hľadajú flexibilnú prácu, ktorá im umožní kombinovať prácu so štúdiom, koníčkami alebo cestovaním. Flexibilita však môže spočívať aj v menších veciach – flexibilný čas začiatku a konca práce v rozmedzí pol hodiny, flexibilné prestávky na obed, keď môžu obedovať mimo pracoviska, možnosť vymeniť si zmeny alebo naopak vyhovieť žiadosti o odpracovanie hodín navyše. Buďte ochotní poskytovať spätnú väzbu a mentoring, aby ste im pomohli profesionálne rásť a prehlbovať ich sebadôveru. Vyvarujte sa však povýšeneckého správania a „karhania“. Buďte otvorení, ale priateľskí. Určite nemajú radi, keď sa k nim dospelí správajú ako k malým deťom a hovoria s nimi ako s malými deťmi.

Zapojte ich do tímovej práce

Generácia Z uprednostňuje tímovú prácu. Zapojte ich do projektov, kde môžu pracovať s ostatnými a podeliť sa o svoje nápady a skúsenosti.

Majte na pamäti, že generácia Z môže byť do určitej miery špecifickejšia a odlišnejšia od predchádzajúcich generácií, pokiaľ ide o ich prístup k práci a komunikácii. Berte to však ako výzvu. Ak sa vám podarí nájsť a udržať si takýchto zamestnancov, môžete z ich znalostí technológií, kreatívneho a inovatívneho prístupu a rýchlej adaptability len ťažiť.

Z priemyselného slangu:

HoReCa: Hotely, reštaurácie a stravovanie

HR: Ľudské zdroje

Tichý odchod: spôsob myslenia, pri ktorom zamestnanci zámerne obmedzujú svoje pracovné aktivity na tie, ktoré sa týkajú ich práce.

Generácia Z: ľudia narodení v rokoch 1996 až 2009

Inflácia: zvýšenie všeobecnej cenovej hladiny tovarov a služieb v hospodárstve

#WH4U #personalagency #recruitment #recruiting #recruiting #employees #hr #personalist #professionalaproach #letnibrigady #workinggeneraciz #assistant #cooks #chefs #pressman #brigades #brigadni #brigadnici #brigadni #brigadni #agencyemployees